Jak začít s hromadnou výrobou? Účastí na největším projektu automatizace sítí NN v České republice
U velkých projektů není neobvyklé, že od prvotní myšlenky po začátek realizace uběhne i několik let. Nejinak tomu bylo i v případě projektu „Dodávek systému měření do DTS“, který se rozhodla realizovat největší distribuční společnost v České republice, firma ČEZ Distribuce.
Projekt je reakcí na dynamický rozvoj energetiky zejména v oblasti obnovitelných zdrojů, kdy se mění původní zažitý model jednosměrného přenosu elektrické energie z elektráren ke spotřebiteli. Cílem projektu je získat informace o chování energetické sítě nízkého napětí (NN) ve vazbě na topologii sítě, na skladbu a chování zákazníků do ní připojených a na zatížení jednotlivých distribučních transformačních stanic (DTS).
V rámci tohoto projektu bylo rozhodnuto osadit měřením kvality elektrické energie více než 20 tisíc koncových distribučních stanic (DTS). Naměřená data pak budou přenášena z jednotlivých DTS s využitím mobilních sítí do datového centra. Zde budou dále zpracovávána a analyzována pro potřeby řízení, optimalizace či plánování investic do sítě NN. Všechny použité komponenty pak budou umožňovat dálkovou správu tak, aby se minimalizovala případná potřeba výjezdů servisních techniků k jednotlivým distribučním stanicím.
Projekt byl odstartován vypsáním kvalifikace dodavatelů na konci roku 2016. Požadavky na kvalifikaci vyžadovaly zejména prokázání schopnosti realizovat projekt podobného charakteru. Přestože je doložení splnění kvalifikačních požadavků z velké části formální proces, je důležité se mu intenzivně věnovat, protože každé opomenutí může vést k vyřazení ze seznamu dodavatelů, ucházejících se o tuto obchodní příležitost.
Vlastní výběrové řízení veřejné zakázky bylo vypsáno až v polovině roku 2018, tedy rok a půl po ukončení kvalifikace. Ze zadávací dokumentace bylo zřejmé, že žádný dodavatel nebude schopen splnit zadání pouze vlastními produkty, protože zadavatel, z důvodu minimalizace závislosti na jednom výrobci, požadoval dodávku jednotlivých komponent od minimálně třech výrobců při zachování plné interoperability komponent, tedy možnost záměny kus za kus bez vlivu na ostatní části projektu.
Zadání ČEZ Distribuce
Hlavním úkolem týmu, který připravoval naši nabídku, bylo tedy prověřit možnost dodávek z portfolia naší společnosti a najít partnery pro spolupráci. Použití našich i partnerských produktů bylo intenzivně konzultováno s globálními technickými týmy. S ohledem na komplexnost dané problematiky bylo rozhodnuto se neucházet o celkovou dodávku, ale nabídnout ostatním nabízejícím výrobu tzv. měřících plat, na kterých jsou umístěny komponenty pro měření kvality v DTS. "Bylo tedy nutné přesvědčit ostatní účastníky, že my jsme ten správný partner, který zaručí jistotu u projektu takového rozsahu," uvedl Vratislav Hemelík, koordinátor projektu.
Projekt dospěl do realizační fáze, když na konci roku 2020 podepsal zadavatel ČEZ Distribuce smlouvu s vítězem výběrového řízení, kterým je konsorcium firem vedených společností TTC, o celkové hodnotě 2 miliardy Kč.
Již po vyhlášení vítěze výběrového řízení v roce 2020 jsme začali domlouvat s naším partnerem podmínky dodávek měřících plat. Na začátku března letošního roku jsme podepsali smlouvu, na základě které bychom měli mezi roky 2021 až 2026 dodat více než 20 000 měřících plat v celkové hodnotě 307 miliónů Kč, čímž se tento projekt stal největším projektem, který naše společnost získala a realizovala. "Tento velký objem je pro nás nestandardně dosažen díky hromadné výrobě a velkému množství standardizovaných dodávek poměrně malých a jednoduchých měřících plat", dodal Vratislav Hemelík.
V první etapě projektu musí všichni partneři na straně dodavatele společně připravit tzv. cílový koncept, což je dokument popisující rozsah a způsob plnění veřejné zakázky. Za naši část se jedná zejména o popis výroby a testování měřících plat včetně související dokumentace a logistiky dodávek.
Na přípravě cílového konceptu již několik měsíců intenzivně pracujeme společně se zástupci ČEZ Distribuce i partnerů na straně dodavatele. Podle odsouhlaseného harmonogramu by ke schválení dokumentu mělo dojít do konce května 2021.
Schválený dokument, který je podmínkou pokračování projektu, bude sloužit jako závazné zadání pro realizaci projektu. Při vlastní realizaci projektu bude nejprve v několika etapách postupně otestována funkčnost řešení pro 2.000 DTS. Na základě těchto úspěšných testů bude spuštěna fáze hromadné výroby, ve které se předpokládá výroba 480 ks měřících plat za měsíc a to až do vyčerpání celkového množství 20.000 ks měřících plat. "Na tomto projektu tak můžeme získat cenné zkušenosti s optimalizací hromadné výroby, což otevře možnosti ucházet se o zakázky tohoto typu."
"V neposlední řadě je třeba si uvědomit, že kromě finančních přínosů nám tato zakázka otevřela přístup ke klíčovým kontaktům zákazníka a k důležitým informacím o plánovaném rozvoji distribuce, které nám pomůžou získat lepší pozici pro budoucí obchodní příležitosti. Poděkování patří všem, kteří se na tomto rozsáhlém projektu podílejí."
Za tým Business Unit Grid Automation - Vratislav Hemelík, Petr Holubec