Choose your region and language

Global
Argentina
Australia
Austria
Bahrain
Brazil
Bulgaria
Canada
Chile
China
Colombia
Czech Republik
Denmark
Egypt and North Africa
Finland
France
Germany
Greece
Hungary
India
Indonesia
Iraq
Ireland
Italy
Japan
Jordan
Kuwait
Malaysia
Mexico
New Zealand
Norway
Oman
Pakistan
Panama
Peru
Philippines
Poland
Portugal
Qatar
Saudi Arabia
Singapore
Slovakia
South Africa
South Korea
Spain
Sweden
Switzerland
Taiwan, China
Thailand
Türkiye
Ukraine
United Arab Emirates
United Kingdom
United States
Vietnam
English
Spanish
English
German
English
Portuguese
English
English
French
Spanish
Chinese
Spanish
English
English
English
English
French
German
English
English
English
English
English
English
Italian
Japanese
English
English
English
Spanish
English
English
English
English
Spanish
Spanish
English
Polish
English
English
English
English
English
English
English
Spanish
Swedish
German
French
Italian
English
English
English
English
English
English
English
English
Go

Menu

Rekonstrukce rozvodny R700 pro Orlen Unipetrol RPA

Před koncem roku 2020 společnost Hitachi Energy dokončila realizaci rozsáhlé rekonstrukce rozvodny distribučních rozváděčů 6 kV R700 pro významného zákazníka Orlen Unipetrol RPA v Litvínově.
Rekonstrukce rozvodny R700 pro Orlen Unipetrol RPA

 

Před koncem roku 2020 společnost Hitachi Energy dokončila realizaci rozsáhlé rekonstrukce rozvodny distribučních rozváděčů 6 kV R700 pro významného zákazníka Orlen Unipetrol RPA v Litvínově. Rozvodna R700, součást lokální distribuční soustavy, je tvořena zrcadlově uspořádanými rozvodnami R701 a R702. Obě rozvodny tvoří vždy dva zdrojové rozváděče, kam jsou připojeny transformátory 110/6,3 kV, generátory (4 x cca 25 MW), zemnící tlumivky s odporníkem a diferenciální reaktory pro omezení zkratového proudu. 

Na zdrojové rozváděče jsou připojeny sekce vzájemně propojených  a rekonstrukcí dotčených distribučních rozváděčů, celkem 100 polí skříňových rozváděčů 6 kV s vakuovými vypínači. Rozvodna slouží k napájení velké části trafostanic, rafinérie Litvínov, výrobních celků Chempark Záluží a externích odběratelů připojených do lokální distribuční soustavy  v Orlen Unipetrol RPA a patří tak mezi nejdůležitější v místní distribuční síti.

Rekonstrukce každého distribučního rozváděče probíhala za plného provozu celého areálu Chempark Záluží, bez vynucených odstávek a omezení výrobních technologií. Tento postup byl zvolen jako jediná možnost rekonstrukce, protože ani v řádném termínu Zarážky není možné vypnout napájení elektrické energie pro tak velkou část provozu. 

V případě Orlen Unipetrolu Zarážka probíhá v pětiletých cyklech. Během ní dojde k úplnému přerušení provozu a provádí se pravidelná údržba výrobních technologií v areálu a příprava zařízení na další provozní cyklus dle legislativních a revizních požadavků. Bez napájení elektrickou energií by většina těchto prací nemohla být realizována. 

V průběhu čtyřletého trvání tohoto projektu bylo v osmi etapách zmodernizováno ovládání, monitoring a pomocné napájení osmi distribučních 6 kV rozváděčů. V roli generálního dodavatele byla ve spolupráci s projektanty ABB zajištěna postupná dodávka realizační projektové dokumentace. Výrobu, vyzbrojení a instalaci nových panelů včetně dveří do stávajících NN nástaveb VN rozváděčů s novými terminály REF630, provedla montážní firma INELSEV.

Tyto nové terminály REF630 nahradily původní, servisně již nepodporované ochrany REF542. Nové terminály REF630 komunikují po protokolu IEC61850, který je v posledních letech v energetice běžným standardem. Terminály umožňují zákazníkovi mnohem jednodušší správu zařízení a přístup k provozním datům, jako jsou například poruchové záznamy. 

Použití terminálů REF630 umožnilo zákazníkovi opět využít kompletních služeb uzavřené servisní smlouvy, včetně garantovaného nástupu servisních techniků na opravy a poskytnutí servisních dílů těchto terminálů. „V rukou našich techniků byl kompletní návrh nového chránění včetně výpočtů nastavení, konfigurace ochran a uvedení do provozu,“ uvedl Josef Řezníček, projektový manager zakázky. Součástí projektu byla i úprava stávajícího řídicího systému MicroSCADA, který patří mezi nejrozsáhlejší systémy řízení rozvoden v ČR.

Jak již bylo zmíněno, rekonstrukce právě odstaveného rozváděče 6kV probíhala za plného provozu okolní technologie. Pro zajištění systémových funkcí a blokování mezi rekonstruovanými a nerekonstruovanými rozváděči bylo nutné provést provizorní elektrické vazby s využitím propojovacích kabelů mezi rozváděči. Ty zajistily provizorní navázání obvodů logické ochrany přípojnic, působení přetlakových klapek, obvodů měření pro kontrolu synchronního stavu a různé systémové blokády. Po dobu rekonstrukce bylo nutné vypnout systémy frekvenčního a přetokového odlehčení pro rozvodny R700. Tento provozní stav kladl velké nároky na dispečerské řízení celé distribuční sítě. 

Velký důraz byl po celou dobu rekonstrukce kladen na pečlivou přípravu a prověření všech kroků ve spolupráci s techniky lokální distribuční soustavy Orlen Unipetrol RPA, na které se nejvíce podíleli Ing. Vladislav Baláš a Ing. David Papoušek. A to z hlediska technického i organizačního, aby se zamezilo jakémukoli výpadku technologické výroby. 

Takovýto projekt proto vždy představuje výzvu pro celý realizační tým. „Důvěru zákazníka jsme nezklamali a úspěšně jsme  navázali na předcházející rekonstrukci rozvodny R200. Navíc jsme zhodnotili naše zkušenosti z obdobných projektů v nepřetržitých provozech, kde každé neplánované přerušení znamená významnou finanční ztrátu, “ dodal Marek Fiala, obchodní ředitel jednotky Business Unit Grid Automation. Poděkování patří všem, kteří se na projektu podíleli. 

Za realizační a sales tým Business Unit Grid Automation: Tomáš Krejčí, Josef Řezníček, Marek Fiala 

Za společnost Orlen Unipetrol RPA: Vladislav Baláš, David Papoušek, Petr Klár 

Podílíte se na projektech s námi? Máte pro nás námět nebo připomínku?